Bude tunel Višňové konečne dokončený?

Autor: Martin Pekár | 12.1.2021 o 9:22 | Karma článku: 10,44 | Prečítané:  8361x

Príbeh nekonečného tunela Višňové speje k úspešnému vyústeniu! Po toľkých rokoch škandálov nebude možné hovoriť o úspechu dokonca ani pri slávnostnom sprevádzkovaní tunela, ktorého by sme sa mali dočkať v roku 2023.

V rámci verejného obstarávania dokončenia úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové obdržala NDS koncom roka konečné ponuky od troch konzorcií. Najnižšiu cenu po druhýkrát ponúkla Skanska. Prvýkrát bola vylúčená za nesplnenie podmienok účasti. 

Skanska u nás kráča cestou tŕnistou. Za kartelovú dohodu na projekte D1 Jánovce - Mengusovce dostala pokutu deväť miliónov eur. Uhradila ju ako jediná; spoločnosti Doprastav, Betamont, Inžinierske stavby a Mota Engil sa zaplateniu pokuty vyhýbajú. 

Firma po tomto škandále a po tlaku materskej spoločnosti prijala etický kódex s nulovou toleranciou voči úplatkom. Nasledovala mizerná úspešnosť v štátnych tendroch. Ich poslednou významnou zákazkou bola D1 Budimír-Bidovce. Úsek postavili na čas a za dohodnutú cenu, čo je v našich končinách ojedinelý úkaz. Aj posledný spustený úsek D3 bol postavený na čas, no finančné dodatky ho spravili drahšími ako predpokladala NDS pred súťažou. 

Vráťme sa však k aktuálnej druhej súťaži o tunel Višňové, kde dala Skanska znovu najnižšiu cenu - a nie o málo! Ak by Skanska zákazku dostali, budú tak môcť dokázať, že na Slovensku je možné stavať za dohodnuté ceny aj v prípade, že otvorene hovoríte nie politke úplatkov. 

A čo ak ich opäť vylúčia? Potom zostáva pánom z NAKA už len spustiť poriadnu akciu na všetkých miestach od ministerstva dopravy až po NDS. Čo by ste povedali na krycie meno Buldozér?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto by mohol nahradiť Matoviča? Tlak by museli vyvinúť aj vlastní

Dôležité bude aj to, na čiu stranu sa postaví Sme rodina.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Žijeme to, čoho sme sa najviac báli

Dnes nikto nechce od nás recept, len tragické poučenie, aby nezopakovali naše chyby.


Už ste čítali?